ABD Başkanı’nın koronavirüsü dezenfektanla tedavi etme önerisi ölümlere yol açabilir | Doğruluk Kontrolü

AFP

25 Nisan 2020

ABD Başkanı Donald Trump, COVID-19 tedavisi olarak dezenfektanların insan vücuduna enjekte edilmesini incelemeyi önerdi. Tıbbi uzmanlar ve ev temizlik ürününün üreticileri, kimyasalların insanlar tarafından emilemeyeceğine dikkat çekerek ve herhangi bir yutmanın ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

“O dezenfektanı görüyorum, onu (yeni koronavirüsü) bir dakika içinde etkisiz hale getiriyor. Bir dakika. 23 Nisan 2020 Perşembe günü Coronavirus Görev Gücü’nün günlük brifingi sırasında Beyaz Saray’daki tıbbi danışmanlara Trump, (vücuda) enjekte ederek böyle bir şey yapmamızın bir yolu var mı?

Böyle bir adım şaşkınlık ve reddedilme ile karşılandı.

Ev deterjanları Lysol ve Dettol üreticileri 24 Nisan’da “Uygunsuz Kullanım” başlıklı bir bildiride, “Dezenfektan ürünlerimizin hiçbir koşulda (enjeksiyon, yutma veya başka bir yolla) insan vücuduna uygulanmaması gerektiği konusunda net olmalıyız.” Dezenfektanlar.”

Texas A&M üniversitesinde bir doktor olan Dr Jason McKnight, insanlar tarafından dezenfektan alınması durumunda korkunç bir sonuç konusunda uyardı.

AFP’ye, “sahip olmaması gereken şeyleri enjekte eden” hastalara atıfta bulunarak, “Bu kimyasallar için etiketlerde yazılanlardan başka bir şey yapmak sadece tehlikeli değil, aynı zamanda ölümcül olabilir” dedi.

McKnight, “Bütün bu kimyasallar, çok azı vücut tarafından metabolize edilebilir ve bu nedenle vücuda verildiğinde basitçe zehirlenebilir” diye ekledi.

“Düşündüğüm örneklerde, bu insanlar yoğun bakım ünitesine birçok antibiyotik ve bazen de onları hayatta tutmak için diğer mekanik yaşam desteği ile sonuçlandı.”

California Üniversitesi’nde Seçkin Tıp Profesörü Kim Barrett şunları söyledi: “Vücuda çamaşır suyu veya dezenfektan enjekte etmek felaket olur. Bunlar canlı hücreleri öldürmenin spesifik olmayan yollarıdır. Böylece ayrımcılık yapmazlar ve insan hücrelerini de öldürürler. Aslında, insanlar çamaşır suyu içerse büyük bir tıbbi acil durum meydana gelir. Ağız, yemek borusu ve mideyi kaplayan hücreleri (temelde kimyasal olarak yakarak) yok eder ve kanama, göğüs ağrısı, koma ve potansiyel olarak ölümle sonuçlanır.”

Amerikan Üniversitesi’nin uluslararası hizmet okulunda sağlık politikası uzmanı olan Nina Yamanis, AFP’ye halkın ne yazık ki yeni koronavirüs pandemisi sırasında cumhurbaşkanının iddialarına inanma eğilimi gösterdiğini söyledi.

Olası bir COVID-19 tedavisi olarak şu anda denenmekte olan ilaca benzer bir akvaryum temizleme ürünü olan klorokin fosfatı aldıktan sonra ölen Arizonalı bir adama atıfta bulunarak, “Bunu hidroksiklorokin ile gördük” dedi.

Yamanis, “Halkın bu fikirleri duyması ve işe yarayabileceğini düşünmesi çok tehlikeli,” diye ekledi.

Trump, dezenfektanla ilgili açıklamalarını İç Güvenlik Bakanlığı’nın bilim ve teknolojiden sorumlu müsteşar vekili William Bryan’ın yaptığı ve testlerin ağartıcı veya alkol gibi dezenfektanların yüzeylerde koronavirüsü öldürebildiğini gösterdiğini söylediği sunumun ardından yaptı.

Trump’ın aksine Bryan, insan vücudunda kullanımları hakkında spekülasyon yapmadı.

Sunumda ayrıca ısı, nem ve güneş ışığının virüsün ömrünü kısaltabileceğinden bahsedildi. Bryan, yaza benzer koşulların “bulaşmanın azaltılabileceği (burada) bir ortam yaratacağı” sonucuna varırken, yazın virüsü tamamen öldürmediğini kabul etti.

Buna karşılık Trump, vücudun içinde yine “ultraviyole veya sadece çok güçlü ışık” kullanarak virüs üzerinde testler yapılmasını önerdi. Belirli ultraviyole ışık türlerini kullanan bir çalışma, başka bir tür olan Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ile olumlu sonuçlar verdi. Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana dünyayı kasıp kavuran hastalık COVID-19 değil.

Read Previous

Shahid Kapoor ‘çalışma Pazarına’ göz atıyor: Fotoğrafa Bakın

Read Next

‘Pakistan Geri döneceğim’, Darren Sammy hayranlarına sevgi ve destek için teşekkür ediyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir