Afrika’daki en yaşlı kaplumbağanın fotoğrafı mı?

553821 6204486 18 updates

Facebook ve Twitter’da binlerce paylaşım yapan bir resim, yakın zamanda 344 yaşında ölen Afrika’daki en yaşlı kaplumbağayı gösterdiğini iddia ediyor. Ancak resim aslında Avustralya’daki bir hayvanat bahçesindeki kadar eski olmayan dev bir Galapagos kaplumbağasını gösteriyor.

Arşivlediğimiz gönderilerden biri burada, boynunu geren dev bir kaplumbağanın fotoğrafını gösteriyor, “Ogbomoso Soun sarayında halk arasında ALAGBA olarak bilinen 344 yaşında bir kaplumbağa öldü. Afrika’nın en yaşlısı olan korkmuş kaplumbağa, perşembe günü ölmeden birkaç gün önce hastaydı.’ Gönderi Facebook’ta 200’den fazla kez paylaşıldı.

553821 542610 fb screenshot1 updates

Aynı fotoğraf şurada da paylaşıldı: Bu Benzer şekilde ünlü Alagba’yı gösterdiğini iddia eden Facebook gönderisi. Kaplumbağayı dünyanın en yaşlısı olarak tanımlayan aynı fotoğraf, aynı zamanda Fransızca olarak da dolaşıma girdi ve 6.000’den fazla kez paylaşıldı. burada Twitter’da ve 1.600’den fazla kez burada Facebook’ta.

yanlış kaplumbağa

Alagba olarak bilinen ünlü bir kaplumbağa, geçen ay güneybatı Nijerya’daki geleneksel hükümdar Ogbomoso’nun sarayında öldü. AFP 5 Ekim 2019’da bildirildi. ‘Hayvan uzmanları, kaplumbağanın bu kadar ileri bir yaşa ulaşmış olabileceğinden şüphe duysa da, kraliyet sahipleri, Yaşlı anlamına gelen Alagba’nın yüzyıllardır sarayda yaşadığını söylüyor,’ AFP bildirdi.

‘Alagba’ için bir Google görsel araması ortaya koyuyor Fotoğraf ve video Bir Ogbomoso topluluğu web sitesinde ve YouTube hesabında yayınlanan ünlü kaplumbağanın fotoğrafı. Bu görüntüler, hayvanın Facebook ve Twitter’da binlerce kez paylaşılan fotoğraftakinden çok daha küçük olduğunu gösteriyor.

553821 2291488 AFp updates

Dev kaplumbağa fotoğrafı nereden geliyor?

Dev kaplumbağanın resmine gelince, Google’da tersten bir görüntü, bunun Avustralya’da yayınlandığını gösteriyor. Günlük Telgraf haber sitesi bir makale 30 Nisan 2014’te Avustralya, Yeni Güney Galler’deki Taronga Western Plains Hayvanat Bahçesi’nde iki Galapagos kaplumbağasının doğumu hakkında yayınlandı.

Pasifik’te aynı adı taşıyan adalardan gelen Galapagos kaplumbağası, en büyük kaplumbağa türü dünyada, 1,5 metreye (beş fit) kadar uzunluğa sahip National Geographic.

553821 3248231 daily telegraph screenshot taken 05 11 19 updates

kontrol ettik Günlük Telgraf hayvanat bahçesini ziyaret ederek makale İnternet sitesi ve resmi bağlantısının ardından Instagram dev kaplumbağanın aynı fotoğrafını bulduğumuz sayfa İleti 30 Nisan 2014’ten itibaren. “Taronga Western Plains Hayvanat Bahçesi, iki yeni yavruyu ağırlayarak Galapagos Kaplumbağa yetiştirme başarısını sürdürdü!” başlık okur. Kuluçkaların tam boylarına ulaşması 20-25 yıl alacak ve 150 yıla kadar yaşayabilir!

“Fotoğrafımız, üç yaşındaki yavru NJ ve yetişkin erkeklerimizden birinin yanındaki minik çifti gösteriyor” diye ekliyor.

İletişime geçen AFPTaronga Western Plains Hayvanat Bahçesi sözcüsü, fotoğrafta görülen dev kaplumbağanın hayvanat bahçesinde ‘A11’ olarak bilinen bir Galapagos kaplumbağası olduğunu doğruladı.

“Fotoğraftaki kaplumbağa bugün hala yaşıyor ve 50’li yaşlarında olacaktı. 150 yıla kadar yaşayabilirler” dedi bize e-posta ile.

344 yaşında bir kaplumbağa mı?

Belirtildiği gibi AFPUzmanlar, Alagba’nın ölümüyle ilgili makalesinde, Nijeryalı kaplumbağanın 344’lük olgunluğa ulaşmış olabileceğinden şüphe duyuyor.

“Bir kaplumbağanın maksimum ömrü 100 yıldan fazladır, ancak ortalama ömrü daha azdır. Los Angeles’taki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde biyolojik bilimler ve antropoloji profesörü olan Craig Stanford, bize e-posta yoluyla, yaşlı görünen bir kaplumbağanın genellikle sadece 30-40 yaşında olduğunu söyledi.

2010 kitabı olan Stanford, “Bir kaplumbağanın 150 yaşına kadar yaşayabileceğini söyleyebilirsiniz, ancak genellikle çok daha az” dedi. Son Kaplumbağa türlerin karşı karşıya olduğu yok olma tehditleriyle ilgilidir.

Göre Guinness Dünya RekorlarıYaşayan en yaşlı kaplumbağanın Güney Atlantik adası St Helena’da yaşayan Seyşeller dev kaplumbağası Jonathan olduğuna inanılıyor. En az 187 yaşında – kimse kesin olarak bilmese de – Jonathan’ın yaşı, ‘1882’de adaya geldiğinde “tamamen olgun” (ve dolayısıyla en az 50 yaşında) olduğu söylendiği” gerçeğiyle tahmin ediliyor. Şu anda Guinness tarafından bilinen en eski yaşayan kara hayvanı ve en yaşlı kaplumbağa olarak listeleniyor.

Read Previous

Shilpa Shetty, güne ‘doğru zihin çerçevesiyle’ başlamanın önemini ortaya koyuyor

Read Next

Karachi Mein PSL Ki Tayyariyan Zoron Par Maçları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir