© 2023 Tüm hakları saklıdır.

Demokratik Ulus

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Çinli yetkilinin karısı ABD gezisi sırasında vurularak mı öldürüldü?

Çinli yetkilinin karısı ABD gezisi sırasında vurularak mı öldürüldü?

root root - - 9 dk okuma süresi
13 0
555209 054533 updates
555209 1112346 chinese updates

Polisin ABD’de Çinli bir yetkilinin karısını vurarak öldürdüğünü iddia eden bir video, birçok Facebook ve Twitter gönderisinde binlerce kez izlendi. İddia yanlıştır; Video, Eylül 2017’de Kaliforniya’da bir polis memuru tarafından vurularak öldürülen bir adamı gösteriyor.

Video yayınlandı burada 3 Kasım 2019’da Facebook’ta 12.000’den fazla görüntülendi ve 190’dan fazla paylaşıldı.

Gönderinin basitleştirilmiş Çince başlığı İngilizce’ye şu şekilde çevrilir: “Çinli üst düzey yetkilinin karısı ABD gezisi sırasında kibirli davrandı ve Amerikan polis memurları tarafından vurularak öldürüldü……Kendi ülkesinde her şeyi yapabileceğini sanıyordu. o istedi!”

“ABD’de polise saldıranları vurmak sorun değil ve ölümcül atış ABD yargısının bağımsızlığına ve adaletine dayanıyor ve polisin hayatı tehdit ediliyor. Yasayı çiğneyenleri hedefliyor (ABD Anayasasında öngörülen suçlu nüfus)!”

Yanıltıcı gönderinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

555209 5555622 chivid updates

Bir arabanın içinden çekilen bir dakikalık video, bir otoparkta bir polis memuruyla boğuşan bir kişiyi gösteriyor. Yaklaşık 46. saniyede, kişi, yedi el silah sesi duyulmadan önce subaydan kurtulur. Kişi daha sonra yere düşerken görülebilir.

Videonun ilk beş saniyesinde, videonun üzerine eklenen sarı basitleştirilmiş Çince altyazı, İngilizce’ye şu şekilde çevrilir: “ABD’de polise saldırırsa ne olacak?”

Mandarin dili konuşan bir adamın video boyunca seslendirme yaptığı duyulabilir.

Adamın yorumları İngilizce’ye çevriliyor: “Videoda yürüyen kadın Çin’in Shandong Eyaletinden ABD’ye ziyarete gelen bir turist. Ulusal Gün boyunca, bu kadın New Jersey’de bir restoranda yemek yiyordu. Yemek damak tadına uymadığı için restoran personeline bağırdı ve itti. Müdürün polisi aramasının ardından polis memuru incelemeye geldi. Kadın hiç korkmadı ve polis memurunun karşısına çıkıp polisin silahını almaya başladı. Amerikan polis memuru beş el ateş etti ve onu hemen öldürdü. Soruşturmadan sonra, ölünün soyadı Chen ve Çin’in Shandong Eyaletindeki ilçe sulh hakiminin karısı. Bu sefer bir seyahat acentesi ile anlaşma imzaladıktan sonra bir gezi için ABD’ye geldi. ABD’nin tıpkı Çin gibi olduğunu, memleketi gibi olduğunu düşünebilir, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Çin Büyükelçiliği, Birleşik Devletler hükümetine temsillerde bulunmuştur ve aynı zamanda Çin vatandaşlarına, yurt dışına çıktıkları ülkelerin kurallarına sıkı sıkıya uymalarını önerebilir. seyahat eder ve kendilerinin ve başkalarının meşru hak ve çıkarlarını ciddiyetle korurlar.”

Video da paylaşıldı burada 3 Kasım’da Hong Kong’daki siyasi konuları düzenli olarak tartışan geleneksel bir Çince Facebook grubunda.

Bildirildiği gibi, Hong Kong’da çoğu polisle şiddetli çatışmalarla sonuçlanan demokrasi yanlısı protestoların art arda 22. hafta sonundan bir gün sonra yayınlandı. burada ile AFP.

Video ayrıca Facebook’ta burada, burada, burada ve burada yayınlandı; ve Twitter’da burada, buradave burada benzer bir iddia ile

İddia yanlıştır; Video aslında Eylül 2017’de Kaliforniya’da bir polis memurunun bir adamı vurarak öldürdüğünü gösteriyor.

Bulunan yanıltıcı videodan çıkarılan ana karelerin bir Google ters görsel araması Bu İngiltere merkezli gazete tarafından yayınlanan 24 Eylül 2017 raporu PostaÇevrimiçi.

Raporun manşeti şöyle diyor: “’Silahımı bırak!’ Yeni görüntüler, şok edici viral videoda vurulmadan önce ‘tabancasını çalmaya çalışan’ ‘depresif’ Donanma gazisi ile umutsuz bir mücadele içinde olan polisi gösteriyor”.

Aşağıda yanıltıcı videonun (L) üç ekran görüntüsü karşılaştırması ve yayınlanan videolardan biri bulunmaktadır. PostaÇevrimiçi makale (R):

555209 5442341 befunky collage 6 updates

Anahtar kelime araması bulundu Bu Huntington Beach Polis Departmanı tarafından 23 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan olayla ilgili açıklama.

Şöyle diyor: “22/09/17 günü sabah saat 9:30 civarında, Huntington Beach Polis Departmanından bir memur, Edinger Bulvarı’nın 6000 bloğundaki 7/11 mağazasının dışında bir erkekle temasa geçti. Memur deneğe konuşmaya başlayınca sözlü bir çatışma başladı ve süje memur tarafından verilen hiçbir emri dinlemeyi reddetti. Olay tırmanıp fiziksel şiddete dönüştüğünde, memur, şok tabancası da dahil olmak üzere tümü etkisiz olan birkaç kuvvet seçeneği denedi. Şüpheli memura şiddetle saldırdı ve saldırdı ve memurun silah kemeri üzerinde boğuşma başladı. Memur silahını tutmaya çalışırken, şüpheli memurun kemerini tutmaya devam etti. Şüpheli, silah kemerinden belirlenemeyen bir ekipman parçasını çıkardı ve memur, silahını şüpheliye ateşledi. Silahla vurulan zanlı, yerel bir hastaneye götürüldü ve daha sonra aldığı yaralardan dolayı öldü. Şüphelinin kimliği daha sonra Orange County Şerif Departmanı tarafından açıklanacak.

“Sosyal medyada dolaşan videoların olduğunun farkındayız. Yayınlandığını gördüğümüz videolar, şiddetli bir çatışmanın küçük parçalarıdır ve bağlamından koparılmamalıdır. Orange County Şerif Dedektifleri olayla ilgili videoları inceleyecek ve tanıklarla görüşecek, ancak bu ayrıntılar bir süreliğine açıklanmayacak.

Orange County Şerif Departmanının, olaya karışan tüm memurlarımızı soruşturması politikamızdır ve soruşturmaları tamamlanana kadar daha fazla yorum yapmayacağız.”

Videonun çekildiği yer görülebilir burada Google Haritalar’da:

Aşağıda, videonun (L) ve Google Street View’daki (R) konumun ekran görüntüsü karşılaştırması verilmiştir:

555209 4132009 befunky collage 7 updates

Bu 25 Eylül 2017’de Chicago Tribune tarafından yayınlanan Associated Press makalesi, aynı olayın farklı bir açıdan çekilmiş bir videosunu gösteriyor.

Başlık şöyle diyor: “Polis tarafından öldürülen Kaliforniyalı adam, akıl hastalığı geçmişi olan bir veterinerdi”.

Raporda kısmen şunlar belirtiliyor: “Kaliforniya’daki bir marketin dışında videoya kaydedilmiş bir karşılaşmada polis tarafından ölümcül şekilde vurulan bir adam, uyuşturucu kullanımı ve akıl hastalığı geçmişi olan ve çekimden bir hafta önce eyalet hapishanesinden şartlı tahliye edilmiş bir Donanma gazisiydi. Pazartesi günü yayınlanan kayıtlara ve ailesine göre kaçak olarak kabul edildi.

“27 yaşındaki Dillan Tabares, Cuma günü bir Huntington Beach polis memuruyla 7-Eleven’ın dışında fiziksel bir çatışmanın ardından ölümcül bir şekilde vuruldu.”

Raporun ekran görüntüsü aşağıdadır:

555209 8627905 report updates

Orange County Register bildirdi burada 31 Temmuz 2019’da bir federal mahkemenin daha sonra Tabares’in annesi tarafından Huntington Beach şehri aleyhine açılan davayı reddetmesine karar verdi.

Raporda kısmen şöyle deniyor: “ABD Bölge Yargıcı Josephine L. Staton, Salı günü yayınlanan yazılı bir kararla, Huntington Beach şehrinin, memurlarının 27 yaşındaki Dillan Tabares’i uygunsuz bir şekilde gözaltına almadığı veya aşırı güç kullanmadığı yönündeki iddiasını kabul etti. 22 Eylül 2017’de ölümcül bir karşılaşma.”

Aynı olay Tayvan merkezli medya tarafından da yalanlandı EBC Haberleri burada ve Çin devlet medya kuruluşu Shanghai Observer burada.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir