Dergi kapağı Greta Thunberg’in ‘en yüksek ücretli’ aktivist listesinin zirvesinde olduğunu gösteriyor

534312 4229353 16 updates

Genç iklim değişikliği kampanyacısı Greta Thunberg’in dünyanın en yüksek ücretli aktivistlerinin bir dergi listesinin zirvesinde yer aldığını iddia eden bir görüntü, Facebook ve Twitter’da yüzlerce kez paylaşıldı. Ancak iddia yanlıştır; sözde dergi kapağı aslında bir parodi web sitesinde ortaya çıktı; Greta Thunberg’in bir sözcüsü AFP’ye, görünüşleri veya medya etkileşimleri için ödeme almadığını söyledi.

Görüntü, 24 Eylül 2019’da bu Facebook gönderisinde yayınlandı.

“Paralı İnsanlar” adlı bir derginin ön kapağında genç iklim değişikliği kampanyacısı Greta Thunberg’i gösterdiği iddia ediliyor.

Gönderinin başlığı şöyle diyor: “Greta Thunberg, yıllık en yüksek ücretli aktivistler listesinin başında

“2017’de aktivistin muhteşem kariyeri sona eriyor gibi görünüyordu. Aniden, tekrar zirveye çıktı. People With Money 23 Eylül Pazartesi günü, Thunberg’in dünyanın en yüksek ücretli aktivisti olduğunu ve Ağustos 2018 ile Ağustos 2019 arasında şaşırtıcı bir şekilde 46 milyon dolar çektiğini ve en yakın rakibine yaklaşık 20 milyon dolarlık bir üstünlük sağladığını bildirdi.

Yanıltıcı gönderinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

534312 2488151 thun mag updates

Aynı görsel burada, burada ve burada Facebook gönderilerinde, ayrıca Twitter’da burada ve burada benzer bir iddiayla yayınlandı.

İddia yanlıştır; dergi kapağının görüntüsü bir parodi web sitesinde ortaya çıktı.

Dergi kapağının Yandex’den tersten yapılan bir araması, Mediamass adlı hicivli bir web sitesinde yayınlanan bu makaleyi buldu.

Haberin manşeti; “Greta Thunberg Dünyanın En Çok Kazanan Aktivisti”.

Dergi kapağı ve yanıltıcı Facebook gönderisinde görünene benzer bir metin içeriyor.

Aşağıda makalenin bir ekran görüntüsü verilmiştir:

534312 3872305 greta people updates

Mediamass burada kendisini “hiciv yoluyla medya eleştirisi” olarak tanımlıyor.

Sayfada, “mediamass.net web sitesi, gözlemlediğimiz çağdaş seri üretim ve toplu tüketimi mizah, abartma ve alayla teşhir etmek için hicivimizin aracıdır” deniyor.

Web sitesi, Malala Yousafzai, Richard Spencer ve Bianca Jagger dahil olmak üzere diğer insanların dünyanın en yüksek ücretli aktivistleri olduğunu iddia eden diğer makalelere ev sahipliği yapıyor.

Thunberg’in bir sözcüsü 25 Eylül’de AFP’ye e-posta yoluyla aktivistin kazançlarıyla ilgili iddiaların doğru olmadığını söyledi.

“Bu yazı doğru değil. Greta, aktivizmi için asla ödeme almaz. Herhangi bir görünüm veya medya katılımı için ücret kabul etmiyor. Ayrıca ailesinin iki kitaptan elde ettiği gelirin tamamı hayır kurumlarına bağışlanıyor” dedi.

Read Previous

Katrina Kaif, bir sonraki filmini Priyanka Chopra, Alia Bhatt ile duyurdu

Read Next

Shreya Ghoshal, yeni doğan oğlu Devyaan’ın onun için aşkın anlamını yeniden tanımladığını söyledi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir