Endonezyalı ev yardımcısı Hong Kong protestosunda tutuklandı mı?

537899 7476965 11 updates
Gerçek kontrol: Endonezyalı ev yardımcısı Hong Kong protestosunda tutuklandı mı? Fotoğraf: AFP

Bir fotoğraf, Hong Kong’da demokrasi yanlısı bir protestoya katıldıktan sonra tutuklanan Endonezyalı bir yerel yardımcıyı gösterdiğini iddia eden Facebook, Twitter ve Weibo’daki birçok gönderide yüzlerce kez paylaşıldı. İddia yanlıştır; Hong Kong’daki Endonezya konsolosluğu 1 Ekim 2019’da protestolar sırasında hiçbir Endonezya vatandaşının tutuklanmadığını söyledi.

Fotoğraf burada 1 Ekim 2019’da 14.000’den fazla üyesi olan herkese açık bir Facebook grubunda yayınlandı.

O zamandan beri 200’den fazla kez paylaşıldı.

Yanıltıcı Facebook gönderisinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

537899 1084410 pasted image 0 13 updates

Fotoğrafta, iki Hong Kong polis memurunun arasında oturan siyah giyen bir kişi görülüyor. Kişinin arkasında, iki geleneksel Çince karakter, İngilizceye “ilk yardım” olarak tercüme edilir.

Fotoğrafın üzerine eklenen metinde şunlar yazıyor: “Thomas Hon Wing Polin

“Hong Kong’daki Endonezyalı yerel yardımcı, ayaklanmalar sırasında tutuklandı.

“Ödeme günlük 3.000 HK$ (385 ABD$) idi. Bu, bir yerli olarak onun aylık ücretinin üçte ikisi.”

Gönderinin geleneksel Çince karakterlerle yazılmış başlığı İngilizce’ye şu şekilde çevriliyor: “Endonezyalı ev yardımcısı tutuklandı, günde 3000 HKD.”

Yanıltıcı yazı, Hong Kong protestocularının Çin’in art arda dördüncü ayına demokrasi yanlısı gösterilere girmesiyle Çin Ulusal Günü’nü kutladığı gün yayınlandı. İşte olaylarla ilgili bir AFP haber raporu.

Bu AFP makalesine göre Hong Kong, çoğu Endonezya ve Filipinler’den gelen 300.000’den fazla yabancı yerli yardımcıya ev sahipliği yapıyor.

Aynı fotoğraf Facebook’ta burada, burada ve burada yayınlandı; Twitter’da burada ve burada; ve burada Weibo’da benzer bir iddiayla.

Burada Facebook’ta Endonezya dilinde bir gönderi de benzer bir iddianın yanı sıra aynı görüntüyü paylaştı.

İddia yanlış. Endonezya’nın Hong Kong Başkonsolosluğu, 1 Ekim 2019’da Facebook sayfasında, son protestolar sırasında Hong Kong polis memurları tarafından hiçbir Endonezya vatandaşının tutuklanmadığını açıklayan bu bildiriyi yayınladı. Aşağıda tüm ifadenin Endonezyaca’dan İngilizce’ye tam çevirisi bulunmaktadır:

Endonezya Cumhuriyeti’nin Hong Kong Başkonsolosluğu’nun gösteride bir Endonezya vatandaşının tutuklandığı iddiasıyla ilgili açıklaması

“1. Hong Kong’daki Endonezya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu (KJRI), Endonezya vatandaşı/Endonezyalı göçmen işçi olduğu iddia edilen bir kişinin tutuklandığını gösteren fotoğraflar şeklinde sosyal medyada dolaşan bilgiler hakkında raporlar aldı.

“2. Geçerli prosedürlere uygun olarak, herhangi bir nedenle gözaltına alınan Endonezya vatandaşı varsa, Başkonsolosluk Hong Kong Polisinden her zaman yazılı bildirim alır.

“3. Bugüne kadar Başkonsolosluk, Hong Kong Polisinden yasadışı toplantı veya diğer ilgili suç eylemlerine karışan herhangi bir Endonezya vatandaşının gözaltına alınmasına ilişkin bilgi almadı.

“4. Başkonsolosluk, bilgileri tekrar teyit etmek için ilgili taraflarla koordineli olarak çalışacaktır. Endonezya vatandaşı tutuklanırsa, Konsolosluk Endonezya vatandaşının tüm haklarının yürürlükteki yasalara uygun olarak yerine getirilmesini sağlamak için yardım sağlayacaktır.

“5. Başkonsolosluk, tüm Endonezya vatandaşı/Endonezyalı göçmen işçilere şu çağrıda bulunur:

– Gösterilerle ilgili tüm faaliyetlere katılmamış;

– Gösteri alanlarından kaçının;

– Belirsiz bilgileri paylaşmadan önce filtreleme;

– Her zaman Hong Kong kurallarına uyun.

“Hong Kong, 1 Ekim 2019.”

Read Previous

Rus aktris Alexandra Djavi Hindistan’da ölü bulundu.

Read Next

Hayden, Lahore Qalandars’ın Haris Rauf’undan etkilendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir