Hayır, grip aşısı insanları bulaşıcı yapmaz

545696 8388419 24 updates
Hayır, grip aşıları insanları bulaşıcı yapmaz. Fotoğraf: AFP Doğrulama Kontrolü

Kanada grip mevsimine girerken, birçok çevrimiçi gönderi, bireyleri aşı olmanın birkaç hafta boyunca bulaşıcı olmalarına neden olacağı konusunda uyarıyor. Bu yanlış; Grip aşıları, Kanada Halk Sağlığı Kurumu’na (CPHA) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre bulaşıcı olmayan ölü grip virüsleri içerir.

A ekran kapmak Grip aşılarının insanları “aktif, yürüyen bir virüse” dönüştürdüğünü anlatan düz metin, geçtiğimiz hafta en az bin kez paylaşılmıştı. Bir Facebook kullanıcısı, “Operatörünüz. Uyan!” bir uyarı olarak.

545696 6159656 Screenshot 1 updates

Bu efsane, bazı sağlık kurumlarının web sitelerinde açıkça yalanlayacak kadar yaygındır. YIKAMAK, Harvard Tıp Fakültesi, HKMve California Üniversitesi, Los Angeles sağlık merkezi.

eski başkanı Dr. Ian Gemmill’e göre, “Bunu daha önce duymadım, ancak hiçbir şekilde bilimsel bir anlamı yok” dedi. Kanada’yı aşılamakhükümet dışı sağlık kuruluşlarının bir koalisyonu.

Bu sezon Kanada’da onaylanan tüm influenza aşıları inaktive edilmiştir. “Evet, virüs bir zamanlar canlıydı ama etkisiz hale getirildi, yani öldü. Gemmill, AFP’ye verdiği demeçte, çoğalmıyor, kimseye bulaşma yeteneği yok ”dedi.

Bazı aşıların sadece etkisiz hale getirilmekle kalmayıp aynı zamanda bölündüğünü ve hatta bazen saflaştırılmış aşıyı oluşturmak için gereken proteine ​​kadar.

Uygulandıktan sonra aşı ve içerdiği virüs, aşıyı alan kişinin canlı grip virüsü ile temas etmesi durumunda hazır olacak bağışıklık hücrelerini uyarır.

Gemmill, aşılanmış bir cesedi, hazırlanan ve düşmanın nasıl göründüğünü bilen bir orduya benzeterek, virüsü ele geçirmeden önce savaşmasına izin verdi. Aşılanmamış bir kişinin bağışıklık sistemi bu kadar hızlı tepki vermez ve hastalık olan düşman grupla savaşmak zorunda kalır.

2019-2020’de Kanada’da yetkilendirilen grip aşılarının listesi Health Canada’da herkese açıktır. İnternet sitesi. Mevcut grip mevsimi için Kanada’da dokuz grip aşısı yapılmasına izin verildi.

545696 2481389 sgfe updates

FluMist Quadrivalent, etkisiz hale getirilmek yerine yalnızca zayıflatılmış (zayıflatılmış) bir grip aşısıdır. Gemmill, AFP’ye verdiği demeçte, bu yıl Kanada’da lisanslı olmasına rağmen ticari olarak mevcut olmadığını söyledi.

Gemmill, teorik olarak mümkün olmasına rağmen, tek bir atışta kullanılan dozun çok küçük ve virüsün çok zayıf olması nedeniyle canlı bir zayıflatılmış virüsün hastadan başka bir kişiye bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Aşının neden olduğu bir kontaminasyon raporu görmediğini de sözlerine ekledi.

Kanada’daki aşılar titiz bir çok adımdan geçmelidir değerlendirme Health Canada’ya göre, ülkede ticarileştirilmeden veya uygulanmadan önce.

Grip virüsleri sürekli değişiyor, bu nedenle grip aşıları her yıl değişiyor; bileşimlerindeki varyasyonlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenir. öneriler o yıl için, ancak kompozisyon birkaç yıl boyunca korunabilir. Kuzey yarımkürenin tamamı için grip aşısı bileşimine DSÖ her Ocak ayında karar verir ve üreticiler önümüzdeki aylarda yeni aşılar önerir.

Grip aşısı düzenli bir yanlış bilgi kaynağıdır. AFP Fact Check ayrıca yanıltıcılık hakkında da yazdı gönderiler grip aşılarındaki maddeler hakkında.

Read Previous

Shilpa Shetty ve Farah Khan dans videosu viral oldu

Read Next

PSL Classic – Islamabad United vs Peshawar Zalmi – 20 Şubat 2019 | coğrafi süper

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir