Hong Kong demokrasi yanlısı sloganı gökdelene mi yansıtıldı?

544742 6458321 Screenshot 4 updates

Görünüşe göre demokrasi yanlısı bir sloganla aydınlatılan bir Hong Kong gökdeleninin fotoğrafı Twitter, Instagram ve Facebook’ta birçok gönderide defalarca paylaşıldı. Gönderiler, sloganın mülk kralının CK Hutchison Holdings’in dayandığı binaya yansıtılmasına Li Ka-shing’in izin verdiğini iddia ediyor. İddia yanlıştır; görüntü, sloganı içerecek şekilde değiştirildi; şirket sözcüsü, fotoğrafın bir “aldatmaca” olduğunu söyledi.

Dolandırılan görüntü yayınlandı burada 18 Ekim 2019’da Twitter’da silinmeden önce 170’den fazla retweet edildi.

Yanıltıcı tweetin ekran görüntüsü aşağıdadır:

544742 7165391 Screenshot 5 updates

Resim, Hong Kong’un Merkez semtindeki üç binayı gösteriyor. Çin Bankası, Cheung Kong Merkezive HSBC Binası.

Cheung Kong Merkezi Hong Kong emlak kralı için bir merkez olarak hizmet etti Li Ka-shing. Şimdi emekli olan işadamı, kıdemli bir danışmandır. CK Hutchison HoldingsCheung Kong Merkezi’nde bulunan. Oğlu Victor, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup Eş Genel Müdürüdür. yönetici listesi.

Üzerinde oynanmış görüntüde, Cheung Kong Merkezi’nin yan tarafındaki geleneksel Çince karakterler, “Hong Kong’u Kurtar, zamanımızın devrimi” olarak İngilizceye çevriliyor.

“Hong Kong’u Kurtar, zamanımızın devrimi” ilk kez hapisteki demokrasi yanlısı eylemci tarafından kullanılan bir slogandır. Edward Leung Tin-kei 2016’daki Yasama Konseyi ara seçimleri kampanyasının bir parçası olarak. Daha sonra Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestocular tarafından kabul edildi. Bu AFP haber raporu.

Gönderinin başlığı, hem basitleştirilmiş hem de İngilizce’ye çevrilen geleneksel Çince karakterlerle ifade ediliyor: “İyi iş Bay Li Ka-shing! Hong Kong, Cheung Kong Merkezi, Li Ka-shing’in mülkünün can damarı, tüm bina ‘Hong Kong’u Kurtar, zamanımızın devrimi’ sloganını görüyor!

“Bank of China ve HSBC iki yakada yakınlarda. Li Ka-shing, tavrını göster ve cepheye git!”

Aynı görüntü de yayınlandı burada, burada, burada ve burada Twitter’da ve burada, burada ve burada Instagram’da da dahil bu Facebook gönderisi benzer bir iddia ile

Ancak görüntü, sloganı içerecek şekilde değiştirildi. Ters görsel arama bulundu bu Instagram gönderisi 23 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan ve aynı sahneyi binada slogansız olarak gösteren.

Aşağıda, üzerinde oynanmış görüntü (L) ve Instagram fotoğrafının (R) yan yana karşılaştırması yer almaktadır:

544742 6417589 Screenshot 6 updates

CK Hutchison Holdings sözcüsü Jeremy Lau, 18 Ekim 2019’da AFP’ye e-posta ile sloganlı görüntünün “aldatmaca” olduğunu söyledi.

Fotoğraf çekildi burada Google Haritalar’a göre Merkez, Heykel Meydanı’nda.

Aynı görüntü Hong Kong teyitçisi Kauyim Media tarafından da yalanlandı burada.

Read Previous

QG, LQ’yu üç kaleyle yendi

Read Next

Priyanka Chopra ‘Citadel’ setinde yaralandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir