Hong Kong okulu öğrencileri demokrasi yanlısı protestocular gibi mi giydiriyor?

531484 8519312 hk cover updates

Gaz maskesi takan ve oyuncak tabanca tutan genç öğrencilerin fotoğrafları, okullarının onları demokrasi yanlısı protestocular gibi giydirdiğini iddia eden Facebook, Instagram ve Weibo’daki birçok gönderide yüzlerce kez paylaşıldı. Görüntüler yanıltıcı bir bağlamda kullanılıyor; okul AFP’ye, fotoğrafların üç ay üst üste demokrasi yanlısı protestoların şehri vurmasından önce Haziran 2019’un başlarında bir okul etkinliği sırasında çekildiğini söyledi.

Fotoğraflar, Adalet İttifakı adlı Pekin yanlısı grubun başkanı Leticia Lee tarafından 17 Eylül 2019’da bu Facebook gönderisinde yayınlandı.

Lee, fotoğrafları 7.000’den fazla üyesi olan “Hong Kong vatandaşları yerel isyancılar için ağır cezaları destekliyor, Hong Kong’un hukukun üstünlüğünü koruyor” adlı bir Facebook grubunda yayınladı.

Yanıltıcı gönderinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

531484 9689709 hk fc 1 updates

Fotoğraflardan birinin arka planında, Hong Kong’da şubesi bulunan Amerikan oyuncak şirketi Hasbro’nun ürettiği oyuncak tabanca NERF logolu reklam panoları görülüyor.

Gönderinin geleneksel Çince başlığı İngilizce’ye çevriliyor: “Hong Kong’daki bir ilkokuldaki tüm öğrenciler ‘hamamböceği kıyafeti’ giymiş, ‘sahte silahlar’ tutuyor ve ateş etmeye hazırlanıyor gibi görünüyorlar.

“Zehirli öğretmenlerin onların beyinlerini yıkama girişimiydi.

“Bu çocuklar Hong Kong’un yeni nesli! Aileleri bunun ne kadarını biliyor?”

Lee daha sonra yazının başlığını düzenledi.

16 Eylül’de yayınlanan bu AFP raporuna göre, protestoculara polis ve düzen yanlısı figürler tarafından kentin devam eden protestoları sırasında “hamamböceği” adı verildi.

Gönderi, Hong Kong Eğitim Üniversitesi Jokey Kulübü İlköğretim Okulu için bir logo içeriyor.

Gösteri sonrası bazı yorumlar birden fazla Facebook kullanıcısı iddiaya inandı.

Bir kullanıcının geleneksel Çince yorumu İngilizce’ye şu şekilde çevrilir: “Korkunç, bu durmalı!”

Bir başkası şöyle yazdı: “Öğretmen kurşuna dizilerek idam edilmelidir.” [This is] “Başarısız eğitim”.

Aşağıda bazı yorumların ekran görüntüsü verilmiştir:

531484 7700174 hk fc 2 updates

Fotoğrafların bir kısmı veya tamamı yüzlerce kez burada ve burada Facebook’ta, burada Instagram’da ve burada ve burada Weibo’da benzer bir iddianın yanı sıra yüzlerce kez paylaşıldı.

İddia yanıltıcıdır; okul, AFP’ye fotoğrafların, kitlesel demokrasi yanlısı protestoların şehre çarpmasından önce, Haziran 2019’un başlarında bir okul etkinliği sırasında çekildiğini söyledi.

Google’da tersten yapılan bir görsel arama, aynı fotoğrafların Hong Kong Eğitim Üniversitesi Jokey Kulübü İlköğretim Okulu’nun web sitesi için dizine eklendiğini gösteriyor.

Aşağıda, ters görüntü arama sonuçlarının bir ekran görüntüsü verilmiştir:

531484 9843812 hk fc 3 updates

Fotoğraflar, burada görüldüğü gibi okulun web sitesinden kaldırıldı.

18 Eylül’de AFP’ye gönderilen bir e-postada, okul sözcüsü, öğrencilerinin fotoğraflarının kentte art arda üç ay süren demokrasi yanlısı protestolardan önce 5 Haziran 2019’da bir etkinlikte çekildiğini söyledi.

Geleneksel Çince ifade, İngilizce’ye şu şekilde çevrilir: “Öğrencilerimizin bir etkinlikte çekilmiş fotoğrafları, gerçekleri temsil etmeyen yanlış açıklamaların yanı sıra dünden beri sosyal medyada dolaşıyor. Bu vesile ile aşağıdaki açıklamayı yayınlıyoruz:

“Bu yılın nisan ayında okulumuz, öğrencilerimize atıcılık, binicilik ve liderlik eğitimi de dahil olmak üzere bir dizi ücretsiz aktivite sağlamak isteyen çeşitli kuruluşlardan birkaç yazılı davet aldı.

“Öğrencilerin öğrenme deneyimlerini derinleştirmeyi amaçlayan atış etkinliği 5 Haziran 2019’da yapıldı. Öğrencilerin kıyafetleri, fotoğraflarda görüldüğü gibi eğitim sırasında koruma amaçlıydı ve Hong Kong’daki son olaylarla ilgili değil.

“Fotoğraflar etkinlik sırasında personelimiz tarafından çekildi ve ekipman organizasyon tarafından sağlandı.

“Fotoğrafların bazı insanlar arasında yanlış anlamalara neden olmasından derin üzüntü duyuyoruz.”

Okul, AFP ile yanıltıcı gönderideki fotoğrafların bir çalışanın cep telefonundan silindiğini ve onları Whatsapp aracılığıyla okula geri gönderdiğini doğruladı.

19 Eylül’de okul, 5 Haziran’da aynı etkinlikte başka bir personel tarafından çekilmiş bir grup maskeli öğrenciyi gösteren benzer bir fotoğrafın meta verilerini AFP’ye e-postayla gönderdi.

Fotoğrafın meta verilerinin ekran görüntüsü, 5 Haziran 2019, saat 14:24’te, 10 Lo Ping Road, Ting Kok’ta bir Samsung SM-C9000 cep telefonu kullanılarak çekildiğini gösteriyor.

Adres, Hong Kong Eğitim Üniversitesi Jokey Kulübü İlköğretim Okulu’nun Google Haritalar’daki konumuna karşılık gelir.

Aşağıda, okul tarafından sağlanan resim meta verilerinin ekran görüntüsü verilmiştir:

531484 1504194 hk fc 4 updates

Read Previous

Deepika Padukone, ‘Project-K’ için heyecanlı olduğunu söyledi

Read Next

Polis Raj Kundra’nın evine baskın sırasında pornografik sunucu buldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir