İtalyan gazeteci ABD Dışişleri Bakanına köpek maması mı veriyor?

549366 7424818 20 updates

Bir İtalyan gazetecinin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya köpek maması verdiğine dair bir iddianın yanı sıra birden fazla Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram gönderisinde on binlerce kez izlendi. İddia yanlıştır; video aslında İtalyan gazeteci Alice Martinelli’nin Avrupa malları üzerindeki ABD tarifelerini protesto etmek için Pompeo’ya bir dilim Parmesan peyniri teklif ettiğini gösteriyor.

48 saniyelik video yayınlandı burada 15 Ekim 2019’daki bir Facebook gönderisinde. 25.000’den fazla kez görüntülendi.

Yanıltıcı gönderinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

549366 1163400 Screenshot 9 updates

Videonun başlığında şunlar yazıyor: “İtalyan bir gazeteci Mike Pompeo’ya günde üç kez köpek maması vererek siz Amerikalıların sadık ve samimi olmasına yardımcı olabilir!”

Mike Pompeo şu anki ABD dışişleri bakanıdır.

Video da paylaşıldı burada, burada ve burada Facebook’ta; burada ve burada Twitter’dan; burada ve burada YouTube’da; ve burada ve burada Instagram’da benzer bir iddia ile.

İddia yanlıştır; Videoda, bir İtalyan gazetecinin ABD’nin Avrupa malları üzerindeki tarifelerini protesto etmek için Pompeo’ya bir dilim Parmesan peyniri verdiği görülüyor.

Rus video ajansının logosu ani bir şekilde videonun sol üst köşesinde görünür.

Ruptly’nin arşivinde anahtar kelime araması bulundu Bu 2 Ekim 2019’da doğrulanmış Arapça kanalında yayınlanan 48 saniyelik video.

Videoda İtalyan gazeteci görülüyor Alice Martinelli İtalya Başbakanı ile yaptığı görüşmede Pompeo’ya bir blok Parmesan peyniri sunmak Giuseppe Conte 1 Ekim 2019’da Roma’da.

Videonun Arapça başlığı İngilizce’ye çevriliyor: “İtalyan bir gazeteci Pompeo’yu beklemediği bir hediyeyle utandırıyor”.

Videonun başlığı İngilizce’ye çevriliyor: “İtalyan televizyonunun hiciv programı muhabiri Alice Martinelli, İtalyan mevkidaşı Giuseppe Conte ile yaptığı görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir parça Parmesan peyniri verdi. İtalyan muhabir, hediyeyi İtalya’nın Washington’un birçok İtalyan gıda üreticisini tehdit edebilecek politikasıyla ilgili endişesinin bir sembolü olarak nitelendirdi.

“Bu davranış Başbakan Giuseppe Conte’yi kızdırdı ve ‘İtalya bu şekilde korunamaz… bırakın başbakanlık görevimi yapayım’ demesi üzerine güvenlik görevlileri onu odadan dışarı çıkardı. ABD makamları, bu planın yerel gıda üreticilerine zarar verebileceğine inanan İtalya’yı endişelendiren bir dizi Avrupa ürününe tarife koymayı planlıyor.”

Dublörden yaklaşık iki hafta sonra ABD, burada AFP tarafından bildirildiği üzere 18 Ekim 2019’da Avrupa mallarına tarifeler uyguladı.

Aşağıda, yanıltıcı Facebook gönderisindeki (L) ve Ruptly videosundaki (R) videoyu karşılaştıran iki ekran görüntüsü verilmiştir:

549366 6404615 befunky collage 7 2 updates

Martinelli, dublörün fotoğraflarını da yayınladı burada 2 Ekim 2019’da doğrulanmış Twitter hesabında.

AFP, 2 Ekim 2019’da yayınlanan bu makalede olayı bildirdi.

Makalede Parmesan peynirini tutan Pompeo’nun ekran görüntüsü aşağıdadır:

549366 695456 unnamed 1 4 updates

Read Previous

Salman Khan’ın annesi ‘Diriliş: Ertuğrul’u izlemeyi çok seviyor

Read Next

Peşaver Zalmi, Zartaj Gül’ün favori takımı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir