Nijerya cumhurbaşkanının iddia ettiği gibi Çad Gölü küçüldü mü?

540192 9915493 20 updates
Doğrulama: Nijerya cumhurbaşkanının iddia ettiği gibi Çad Gölü küçüldü mü? Fotoğraf: AFP

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, geçen ay New York’taki Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi’nde, iklim değişikliği nedeniyle Çad Gölü havzasının önemli ölçüde küçüldüğünü ve bölgedeki birçok insanı geçim kaynağından mahrum bıraktığını söyledi.

Çok sayıda Twitter kullanıcısı, araştırmaların gölün küçülmediğini gösterdiğini iddia ederek cumhurbaşkanının açıklamasına itiraz etti. AFP konuyla ilgili en son uluslararası raporu kontrol etti ve Çad Gölü’nün geçmişte önemli ölçüde küçülmesine rağmen, küçülmenin son yıllarda durduğunu tespit etti.

“Bildiğiniz gibi, göl havzası çevresinde yaşayan tahmini 40 milyon vatandaş için bir verimlilik, gıda güvenliği ve zenginlik bölgesi olan Çad Gölü Havzası, iklim değişikliği nedeniyle orijinal boyutundan önemli ölçüde küçüldü.” Buhari, 23 Eylül’de BM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Çad Gölü’nün ekolojik restorasyonu ve yeniden beslenmesi için sağlam ortaklıklar kurma çabalarına öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklama, son araştırmanın cumhurbaşkanıyla çeliştiğini söyleyen bazı Twitter kullanıcılarından çevrimiçi olarak eleştiri aldı.

“Aşağıdaki en kızgın (sic) çalışma, ÇAD GÖLÜ Büzülmediğini gösteriyor, bizi rezil etmeyi bırakın efendim!” Sadık bir Buhari eleştirmeni olan Olushola Olufolabi, 150 kez paylaşılan bir tweet yazdı ve arşivlendi burada.

“İklim değişikliği ile ilgili tek bilginiz Çad Gölü’nde başlar ve biter.. O göle ve küçülmeye olan takıntınız gerçekten nedir? Pek çok rapor hiçbir şekilde küçülmediğini söylese bile ..Baba dikkatinizi iklim değişikliğinin daha önemli yönüne kaydırın..” başka bir kullanıcı yazdı, Ahogba Dönemi.

Çad Gölü 1970’lerde ve 1980’lerde önemli ölçüde küçüldü

540192 9310575 20 updates
Çadlı bir balıkçı, Tagal köyü yakınlarındaki Çad Gölü kıyısında avını tutuyor. (AFP / Michele Cattani)

Çad Gölü, kuzeydoğu Nijerya, Nijer, Kamerun ve Çad ile sınır komşusudur ve dört ülkeden milyonlarca insana hizmet vermektedir. Bölge, son on yılda iki milyondan fazla insanı yerinden eden Boko Haram isyanı için bir yuva ve bölge, militanlar için bir kale olmaya devam ediyor.

geçtik yakın tarihli bir yetkili rapor Alman ve Hollanda hükümetleri tarafından finanse edilen ve gölün 50 yıl öncesine göre oldukça küçük olmasına rağmen, son yıllarda küçülmenin durduğunu tespit etti.

Alman düşünce kuruluşu Adelphi tarafından Mayıs ayında yayınlanan raporda, “Göl 1970’lerde ve 1980’lerde kuraklık nedeniyle önemli ölçüde daralırken, araştırmamız gölün şu anda küçülmediğini gösteriyor” diyor.

“Bu kuraklıklar, gölün 1960’larda dünyanın altıncı en büyük tatlı su kütlesi ve tüm Sahel için gelişen bir ticaret merkezi olduğu 1960’larda 25.000 km²’lik yüksek bir noktadan 1990’larda sadece 2.000 km²’ye küçülmesine neden oldu.”

Rapor, “toplulukları yerinden ederek ve devlet meşruiyetini baltalayarak, kuraklıkların bugün hala hissedilen bir dizi olayı harekete geçirmeye yardımcı olduğunu” belirtmeye devam etti. Gölün küçülmesi mevcut krizi gerçekten beslemiş olsa da, göl o zamandan beri kabaca 14.000 km²’ye genişledi.”

Gölün mevcut büyüklüğüne gelince, bunun “son yirmi yılda nispeten istikrarlı olduğu kanıtlandı. Gerçekten de, yeraltı suyunun yanı sıra yüzey suyunu da içeriyorsa, toplam su depolaması gerçekten arttı, bu da bir gölün terminal düşüşündeki hakim anlatımına ters düşüyor. ”

Yazarlara göre – Janani Vivekananda, Dr Martin Wall, Dr Florence Sylvestre, Chitra Nagarajan – rapor “Çad Gölü bölgesinde türünün ilk örneği ve küresel olarak iklim kırılganlığı risk değerlendirmeleri arasında bir öncü”.

Dört ülkenin tamamında “Çad Gölü havzasından uzun vadeli hidrolojik veriler, yer ölçümleri, 20 yıllık uydu gözlemlerinin yepyeni analizinden yararlanan” iki yıllık yoğun bir araştırma döneminin ürünü olduğu söyleniyor. yerel sakinlerle yüzlerce röportaj.

BM daha önce ne dedi?

Geçen yıl BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çad Gölü ile ilgili uluslararası bir konferansta su seviyesinin 1960’lara kıyasla yüzde 90 azaldığını söyledi.

Guterres, “Çad Gölü, bir zamanlar havzasında yaşayan milyonlarca insan için önemli bir geçim kaynağıydı” dedi. bir mesaj BM’nin Batı Afrika temsilcisi Muhammed İbn Chambas tarafından Abuja’daki konferansa katıldı.

“Bugün gölün su seviyesi 1960’lara göre yüzde 90 azaldı ve yüzölçümü 22.000 kilometrekareden sadece 1.350 kilometrekareye düştü.”

Gölün tahmini büyüklüğü için geçen yıl Guterres tarafından verilen bu rakam, son rapordan çok farklı geliyorsa, bunun nedeni, 14.000’e karşı 1.350 kilometrekare olmasıdır.

Ama Guterres’in bir rakamdan alıntı yaptığını gördük. 2002 BM raporu, bu da 2001’de yayınlanan araştırmaya atıfta bulunuyordu. Mevcut en son veriler, gölün o zamandan beri önemli ölçüde genişlediğini gösteriyor.

Çad Gölü hala iklim değişikliği tehdidi altında

Buhari BM’ye yaptığı konuşmada bir zaman dilimi belirtmedi ve gölün 1960’lardaki zirvesinden bu yana önemli ölçüde küçüldüğünü söylemek doğru olur. Ancak son raporun öne sürdüğü gibi, gölün hala küçüldüğünü söylemek yanlış.

Bununla birlikte, Çad Gölü’nün büyüklüğünden bağımsız olarak, iklim değişikliği bölge üzerinde hala derin bir olumsuz etkiye sahip ve artan uluslararası ilgi çağrıları haklı.

“İklim değişikliği, çatışma üzerinde derin olumsuz etkiler yaratıyor, mevcut dinamikleri yoğunlaştırıyor ve yeni riskler yaratıyor. Ancak sorun, gölün sözde küçülmesi değil” denildi.

“Yüksek düzeyde yağış ve geniş sıcaklık değişkenliği insanların yaşamlarını ve geçim kaynaklarını baltalıyor. Bölgedeki sıcaklıklar dünya ortalamasının bir buçuk katı daha hızlı artıyor. Ve iklim projeksiyonları, hava koşullarının yalnızca daha aşırı ve daha öngörülemez hale geleceğini tahmin ediyor.”

Read Previous

Prakash Raj, oğlunun isteği üzerine ‘tekrar’ evlendi

Read Next

Sohail Akhtar, PSL’nin az bilinen oyunculara isim ve umut verdiğini söylüyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir