Nijeryalı bir adam babasını bir BMW’ye gömdü mü?

535793 513112 12 updates

Bir resim, Facebook ve Twitter’da ve dünyanın dört bir yanındaki büyük haber kuruluşlarında on binlerce kez paylaşıldı ve Nijeryalı bir adamın oğlu tarafından yaklaşık 88.000 dolar değerinde bir BMW X6’ya gömüldüğünü gösterdiği iddia edildi.

Bu yanlış; AFP, resmin bir film setinde çekildiğini tespit etti. Sosyal kulüp Nijerya’da vuruldu.

En eski resim 10 Haziran 2018’de Zevi Gins adlı bir Facebook kullanıcısı tarafından yayınlandı ve 47.000’den fazla kişi tarafından paylaşıldı.

Resmin başlığında “NİJERYA ADAMI AZUBUIKE GÜZEL BABASINI, ANAMBRA EYALETİ IHIALA LGA’DA YAŞADIĞI BABASININ KÖYÜNDE YEPYENİ bir BMW N32MİLYON NAIRA İLE Gömdü” yazıyordu. 4.800 yorumun çoğu, okuyucuların yazının doğru olduğuna inandığını ileri sürdü. Yazıyı burada arşivledik.

535793 2120095 zevi gins bmw updates

Aynı gönderi, şimdi Legit olarak adlandırılan Nijerya merkezli çevrimiçi bir gazete olan Naij.com tarafından da bildirildi. Legit, “Nijeryalılar bazı tuhaf şeyler yapıyor ve dünyanın geri kalanı sadece akışa uymayı öğrendi, ancak bizzare’nin bu yüksekliği garipten çok daha fazlası” dedi. Burada arşivlenen rapor, Legit trafik monitörüne göre 481.000’den fazla kişi tarafından görüldü.

Aynı resim, Amerika Birleşik Devletleri’nde Fox News ve Oddity Central tarafından benzer bir anlatıyla birlikte paylaşıldı; Birleşik Krallık’ta The Sun, Daily Mail ve The Metro; The Times of South Africa, The Tribune of Pakistan, India Today ve Nijerya ve Kenya’daki önemli haber kaynakları.

Bu resim ayrıca Facebook ve Twitter’da başka yerlerde paylaşıldı — bazı gönderileri burada arşivledik, burada, buradave burada.

Bu bir filmden bir sahne – gerçek bir cenaze töreni değil

Resmin orijinal kaynağını bulmak için bir Google ters resim araması yaptık, ancak Zevi Gins tarafından Facebook’ta yayınlandığı 10 Haziran 2018’den daha önce bulamadık.

İlk gönderinin altındaki 4800 yorum arasında gezinirken, aktörlerin resmin bir film setinde çekildiğini ve gerçek bir cenaze töreni göstermediğini iddia eden yorumlarını bulduk.

Nollywood oyuncusu Ifedi Michael geçen yıl yaptığı bir yorumda filmin hala güney Nijerya’da bir şehir olan Asaba’da çekildiğini söyledi. Bu özel sahnede yer alan iki aktörden bahsetti ve bunlardan biri olan Richeal Ogbonnaya’yı etiketledi.

Michael’ın yorumuna, sahnenin gerçek olmadığını “açıklamaktan bıktığını” söyledi.

535793 2245699 zevi gins comments updates

Daha fazla bilgi için Michael ve Ogbonnaya ile iletişime geçtik ancak henüz bir yanıt alamadık.

Ancak, her iki oyuncunun da dijital ayak izlerini takip ettik ve adı geçen film için tanıtım afişleri bulduk. Sosyal kulüp. Afişlerde, yeşil ve kırmızılı aynı adamı elinde tomarlarca nakit, gümüş BMW ve siyahlar içinde kendine özgü altın çerçeveli şapkalar giymiş cenazecileri görebilirsiniz.

535793 2892999 rachel bmw story updates

Ayrıca filmi YouTube’da aradık ve tam olarak bu resmin çekildiği sahneyi bulduk. Videoyu buradan izleyin:

Film, Nijerya’da ülkenin zengin seçkinleri arasına katılmak isteyen insanlar tarafından gerçekleştirilen ritüel fedakarlıklara karşı vaaz veriyor.

Read Previous

Ranveer Singh, öğle yemeği için en sevdiği bayanlar Deepika Padukone, anne Anju’yu alıyor: Fotoğraflara Bakın

Read Next

Shreya Ghoshal, erkek kardeşiyle çocukluk fotoğraflarında tanınmaz halde görünüyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir