Sri Lanka seçim sosyal medya yasağı?

570302 3112494 19 updates

Birden fazla Facebook gönderisi, Sri Lanka Seçim Komisyonunun ülkenin 16 Kasım 2019 seçimlerinde üç günlük bir sosyal medya yasağı ilan ettiğini iddia ediyor. Gönderilerin ardından, yerel politikacılar da dahil olmak üzere birçok kişi, sözde yasakla ilgili endişelerini internette dile getirdi. Ancak Facebook gönderileri yanıltıcı; Seçim Komisyonu başkanı sosyal medya yasağı haberlerinin “yalan” olduğunu söyledi; AFP, Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere tüm büyük sosyal medya platformlarının seçim gününde Sri Lanka’da ücretsiz olarak kullanılabildiğini tespit etti; En iyi başkan adayları da dahil olmak üzere birçok Sri Lankalı, oy verme gününde sosyal medyada paylaşımda bulundu.

Bu 12 Kasım 2019 Facebook gönderisinde, WhatsApp ve Facebook dahil olmak üzere çeşitli sosyal ağların logolarının üst kısmında ‘ENGELLENDİ’ damgası yer alıyor.

Sinhala dilindeki başlık şöyle diyor: “Seçim Komiseri, seçimin üç gününde tüm sosyal medya platformlarının engelleneceğini söyledi ve ayrıca kullanıcılara bir VPN uygulaması indirmelerini tavsiye ediyor.”

VPN, internet kullanıcılarının belirli çevrimiçi içeriğe veya hizmetlere erişimde yerel kısıtlamaları atlamalarına izin verebilen sanal bir özel ağdır.

Facebook gönderisinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

570302 1983901 fb post 2 0 updates

Aynı iddia Facebook’ta başka yerlerde de dolaştı, örneğin burada.

Facebook gönderisi başına düşen paylaşım sayısının düşük olmasına rağmen, yanıltıcı iddia çevrimiçi olarak ilgi gördü ve yerel politikacılar da dahil olmak üzere sosyal medya kullanıcılarının sözde sosyal medya bloğuna ilişkin korkularını ifade etmelerine neden oldu.

Örneğin, Bu Sri Lanka Podujana Partisi milletvekili Kanchana Wijesekera’nın tweet’i, hükümetin sosyal medyaya atıfta bulunarak “SM kullanımını bir kez daha kısıtladığını” söyledi.

Yanıltıcı tweetin ekran görüntüsü aşağıdadır:

570302 1216793 kanchana tweet updates

Tweet’te şöyle yazıyor: “VPN Uygulamaları kullanılmadan FB’ye tek bir gönderi yüklenemez! Hükümet bir kez daha SM kullanımını kısıtladı. @officialunp Govt’un çantalarını toplaması için 60 saatten az. @sajithpremadasa grubu kampanya boyunca çaresizliğini yalan ve yalan haberlerle gösterdi!”

Bu iddia yanıltıcıdır; Seçim Komisyonu sosyal medya yasağı olmadığını söyledi; sosyal medya hizmetleri Sri Lanka’da 15 Kasım ve 16 Kasım’da VPN olmadan kullanıma hazırdı.

Seçim Komisyonu Başkanı Mahinda Deshapriya yerel basına, örneğin burada 13 Kasım 2019 tarihli bir makalede, sosyal medya web sitelerini engelleme planının olmadığı belirtildi.

Deshapriya, 13 Kasım 2019 akşamı Seçim Komiseri’nde düzenlenen basın toplantısında, sosyal medya yasağı iddiasının “yalan” olduğunu da söyledi.

Burada Deshapriya’nın 0:41 – 0:53 arasındaki yasağı ele aldığı basın brifinginden bir video alıntısına bağlantı.

Komisyon Başkanı’nın Sinhala dilindeki yorumları İngilizce’ye çevrildiğinde şöyle diyor:

“Seçim Komiseri’nin böyle karar verdiğinin yazıldığını gördüm, VPN hazırla dedim… Cevap verdim ve bunların tamamen yalan olduğunu söyledim. Öyle bir şey yok. Ama onlardan bizi oraya sürüklememelerini rica ediyorum.”

AFP’nin 15 ve 16 Kasım’da yaptığı çok sayıda teste göre, Twitter ve Facebook dahil olmak üzere popüler sosyal ağ siteleri, herhangi bir VPN hizmeti gerektirmeden Sri Lanka’da hazırdı.

Yerel politikacılar seçim gününde hala sosyal medyayı kullanıyorlardı.

Burada Sri Lanka Podujana Peramuna partisinin başkan adayı tarafından 16 Kasım 2019 tarihinde 0838’de yüklenen bir Facebook gönderisidir.

Facebook gönderisinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

570302 2738147 gota fb updates

Read Previous

Hrithik Roshan, ‘annemle tembel bir kahvaltı randevusundan’ sevimli anlık görüntüleri paylaşıyor

Read Next

ICC ve FICA güvenlik düzenlemelerinden memnun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir