Vatandaş olmayanlar Kanada federal seçimlerinde oy kullanabilir mi?

525521 75533 21 updates

Nova Scotia’daki eyalet seçimleri öncesinde uluslararası öğrencilere gönderilen seçmen kayıt davetiyelerinin bir resmi, Ekim ayında yapılacak Kanada federal seçimlerinde dolandırıcılık söylentilerini kışkırttı. Ancak Nova Scotia’daki tüm lise öğrencilerine göçmenlik durumlarına bakılmaksızın 18 yaşını doldurduklarında oy kullanma davetleri gönderilir. Kanada’daki eyalet ve federal seçimlerde oy kullanmak için yalnızca vatandaşlar kayıt yaptırabilir.

Nova Scotia’daki uluslararası öğrencilere oy kullanmak için gönderilen davetiyelerin fotoğrafının en az bin kez paylaşılması, yabancıların yaklaşan federal seçimlerde oy kullanabilecekleri konusunda endişelere yol açtı.

525521 9935373 fsdfdse updates

Nova Scotia’da ikamet eden Tasha Stokdjik, Nisan ayında Facebook hesabına “Seçimler Nova Scotia” yazan dört sarı mektubun resmini yükledi ve bunların, kendisinin ve kocasının birkaç aydır misafir ettiği dört uluslararası öğrenciye gönderildiğini belirtti.

Stokdjik AFP’ye verdiği demeçte, vatandaş olmayanların Nova Scotia seçmen kütüğüne nasıl kaydedilecekleri konusunda neden ayrıntılı talimatlar aldıklarını anlayamadığını söyledi.

Stokdjik, “Bu uluslararası öğrenciler en fazla 10 ay burada kaldılar” dedi.

Resmin altına yapılan yorumlarda, hükümetin seçim sistemine hile karıştırarak fazladan oy kazanmaya çalışıyor olabileceği yönünde spekülasyonlar yapıldı.

“Yalancı Liberaller. Oyunu hile yapmadan oynayamazsınız” şeklinde bir yorum okundu.

Başka bir kullanıcı, yaklaşan Kanada federal seçimlerinde Muhafazakar lider Andrew Sheer’ı destekleyen bir Facebook grubunda resmin ekran görüntüsünü paylaştı.

Orijinal fotoğraf bir eyalet siciline ait olmasına rağmen, “2019 Başbakanlık için Andrew Scheer” Facebook grubunun bazı üyeleri, fotoğrafın federal seçimlere Justin Trudeau’nun Liberal hükümeti tarafından hile yapıldığını gösterdiğini öne sürdü.

Bir Facebook kullanıcısı, “En iyi şekilde liberal hile…yoz piçler” yorumunu yaptı.

Sadece Kanada vatandaşları oy kullanmak için kayıt yaptırabilir

Kanada’da yaşayan yabancı vatandaşların eyalet veya federal seçimlerde oy kullanmak için kayıt olmalarına izin verilmez.

Denizcilik bölgesindeki seçim sürecini denetleyen bağımsız organ olan Nova Scotia, AFP’ye verdiği demeçte, her yıl 18 yaşına giren tüm Nova Scotia sakinlerine, oy kullanmak için kayıt yaptırmaya uygun olup olmadıklarına bakılmaksızın otomatik olarak mektup gönderdiğini söyledi.

“O yaş kategorisinde olacak öğrenciler hakkında okullardan bilgi alıyoruz. Operasyon direktörü Naomi Shelton AFP’ye verdiği demeçte, bu okul verilerini incelemenin hiçbir yolu yok ”dedi.

Shelton’a göre, uluslararası öğrencilerin bilgi mektubu almış olması bir sorun değil çünkü vatandaş olmayanlar seçmen olarak kayıt yaptıramayacaklar.

“Nova Scotia’da seçmen kütüğüne fiilen kayıt yaptıran uluslararası öğrencilerimiz olmadı. Bu büyük bir hikaye değil” dedi.

525521 5349015 fge updates

Nova Scotia’daki eyalet seçimlerinde oy kullanabilmek için, bir kişinin seçim gününde 18 yaşında veya daha büyük bir Kanada vatandaşı olması ve seçimin yapıldığı günden önce altı ay veya daha fazla Nova Scotia’da yaşamış olması gerekir.

Mayıs 2019’da, Seçimler Kanada, bu CTV makalesine göre, vatandaş olmayan 103.000 kişiyi seçmen kütüğünden çıkaracağını duyurdu.

Vatandaş olmayan bir kişi olarak oy kullanmak, 5.000 dolara kadar para cezası ve/veya altı ay hapis cezası ile cezalandırılan bir suçtur.

Ek olarak, AFP Fact Check’in Kanada Seçimleri yasasında değişiklik yapan Bill C-76’nın etkileri hakkında yanıltıcı gönderilerin ardından bildirdiği gibi, seçmen kimlik kartı oy kullanmak için yeterli kimlik olarak nitelendirilmiyor.

AFP Fact Check ayrıca Kanada’da ikamet etmeyenlerin oy kullanma uygunluğundaki değişikliklerle ilgili yanlış iddiaları da tespit etti.

Çevrimiçi kaynaklar, yerleşik olmayanları vatandaş olmayanlarla eşitledi ve bu da vatandaş olmayanların Kanada’da oy kullanmasına izin verileceği endişelerine yol açtı.

Yerleşik olmayan Kanadalılar, yurtdışında yaşayan Kanada vatandaşlarını ifade eder, ancak vatandaşlık, oy kullanmasına izin verilmesi için temel bir gereklilik olmaya devam etmektedir.

Read Previous

Alia Bhatt, doğum gününde Neetu Kapoor’a sevgilerini gönderiyor

Read Next

Kareena Kapoor, bir film için 12 crore ücret aldığına dair söylentileri yalanladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir