Video, Singapur’daki tersanede kavgayı mı gösteriyor?

541132 9988085 21 updates

Singapur’daki bir tersanede Myanmar ve Çin’den işçiler arasındaki kavgayı gösterdiğini iddia eden birden fazla Facebook gönderisinde bir video binlerce kez izlendi. Video, yanıltıcı bir bağlamda paylaşılıyor; video, Eylül 2019’da Rusya’daki bir gaz işleme tesisindeki kantinde çıkan bir kavgayla ilgili Rusça raporlarda dolaştı; Singapur Polisi ve Singapur tersane sahipleri, olayın Singapur’da gerçekleştiğini ayrı ayrı yalanladı.

Video yayınlandı burada bir Facebook gönderisinde 30 Eylül 2019’da. 18.000’den fazla kez görüntülendi.

Gönderinin başlığı şöyle diyor: “Bu öğleden sonra Keppel Tersanesi kanteninde, Myanmar vs Çin Tersanesi işçileri.”

Yanıltıcı gönderinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

541132 5186175 031019c updates

Keppel Tersanesi Singapur merkezlidir. Burada resmi web sitesidir.

Ancak iddia yanlıştır; video yanıltıcı bir bağlamda paylaşılıyor ve aslında Rusya’daki bir gaz işleme tesisindeki bir olayı gösteriyor.

AFP, InVid doğrulama aracını kullanarak videodan çıkarılan bir ana karenin ters görüntü aramasını yaptı ve buldu Bu Rus haber sitesi Steer.ru tarafından 12 Eylül 2019’da yayınlanan haberde, Rusya’nın Amur Oblastı’ndaki bir gaz işleme tesisinde işçiler arasında çıkan kavga anlatılıyor.

Raporun Rusça manşeti İngilizce’ye şu şekilde çevriliyor: “İşçiler fabrika kantininde şiddetli bir arbede başlattı: video.”

Raporun ilk paragrafı İngilizce’ye şu şekilde çevriliyor: “Svobodny’deki Amorskiy gaz işleme tesisinde kavga eden işçilerin bir videosu bugün sosyal ağlar tarafından ele geçirildi. İnternet, Amorskiy fabrika işçilerinin bugün öğle yemeği sırasında kantinde kavga ederken görüntüleriyle patladı. Kavganın çıkma nedenleri hala belirsiz, ancak bazı aktif kullanıcılar bunun kişisel gerilimlerden kaynaklanmış olabileceğini söylüyor.”

Svobodny Rusya’nın Amur Oblastında bulunan bir şehirdir.

Videonun ekran görüntüsü de eklendi Bu Rus dili sitesi 2×2.su tarafından 16 Eylül 2019’da yayınlanan makale.

Aşağıda makalenin bir ekran görüntüsü verilmiştir:

541132 4268358 141019 updates

Makalenin başlığı İngilizce’ye şu şekilde çevriliyor: “Amorskiy fabrika işçileri kavgadan sonra işten atıldı.”

Fotoğrafın başlığı İngilizce’ye çevriliyor: “Yönetim, işçi disiplininin ağır ihlallerinin işten çıkarılmalara yol açtığını söyledi.”

İlk iki paragraf İngilizce’ye çevrildi: “Amorskiy fabrikası kantin kavgasına katılan tüm işçiler işten atıldı. İşten çıkarmalar ağır iş disiplini ihlalleri olduğu için yapıldı.

“Olaya karışanların kimlikleri belirlendi. 12 Eylül’de Amorskiy gaz işleme tesisinin şantiyesindeki işçi köyündeki kantinlerden birinde gerçekleşti.”

Bu kavganın çıktığı bildirilen fabrikadır.

8 Ekim 2019’da AFP’ye gönderilen bir e-postada, Keppel Corporation’dan bir temsilci olayın Singapur’daki Keppel tesislerinde meydana gelmediğini söyledi.

Singapur Polis Gücü de yanıltıcı paylaşımlardaki videonun Singapur’da çekilmediğini belirtti. bu Facebook gönderisi 1 Ekim 2019’da.

Gönderinin başlığında şunlar yazıyordu: “[MASS BRAWL DID NOT HAPPEN IN SINGAPORE]

“Polis, internette dolaşan ve işçilerin dahil olduğu toplu bir kavgayı gösteren videonun Singapur’da gerçekleşmediğini netleştirmek istiyor.

“Halkın üyelerine, gereksiz kamu alarmına neden olabilecek gerçekleri yaymamaları tavsiye edilir.”

Read Previous

Haris Rauf, PCB’nin Davranış Kurallarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı

Read Next

PSL Spor Zemini Özel – 21 Şubat 2019

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir