‘Yabancı komutanlar’ Hong Kong protestolarını yönetirken mi görüldü?

536915 1064111 20 updates

Facebook, Weibo ve Twitter’da yüzlerce kez paylaşılan bir fotoğraf, “Kafkasyalıların” Hong Kong’da bir “eylem komuta merkezinden” demokrasi yanlısı bir protestoyu yönettiklerini gösterdiğini iddia ediyor. İddia yanlıştır; Amerikan yayıncısı ABC News, fotoğrafın protestoda çalışan personelini gösterdiğini söyledi; AFP, fotoğrafta görülen bir kişinin ABC News muhabiri olduğunu ayrıca belirledi.

Fotoğraf burada Facebook’ta “Polis Gücümüzün Resmi FB Hayranları Sayfamızı Destekleyen İttifak” adlı halka açık bir grupta yayınlandı.

Gönderi 600’den fazla kez paylaşıldı.

Hong Kong demokrasi yanlısı protestocuların Çin Ulusal Günü’ne karşı büyük bir gösteri düzenlemesinden iki gün sonra, 3 Ekim 2019’da yayınlandı. İşte olaylarla ilgili bir AFP haber raporu.

Fotoğrafta, CX7 plakalı siyah bir insan taşıyıcısının yanında birkaç kişi duruyor olabilir. Otomobilin önünde CX78 plakalı ikinci bir siyah araç da görülebiliyor.

Yanıltıcı Facebook gönderisinin ekran görüntüsü aşağıdadır:

536915 3308680 pasted image 0 1 5 updates

Gönderinin hem İngilizce hem de geleneksel Çince karakterlerle yazılmış başlığı, İngilizce’ye şu şekilde çevrilir: “İpek Yolu 21’den. Hong Kong isyanları: Eylem komuta merkezi

“Hong Kong’un Ulusal Gün’deki ayaklanmaları sırasında, bu fotoğrafı ‘eski bir asker’ çekti. Ekli başlık:

“’Bu, dün protestoculara apartmanımın alt katındaki komuta arabası. Temizlik devam ederken, Kafkasyalılar kıyafetlerini değiştirmek ve tazelenmek için arabaya döndüler.

“Altı karın kasına, yaşa ve genel vücut durumuna dikkat edin. Ayrıca kullandıkları arabanın sayısı olan CX7’nin önlerindeki araba CX78’e çok benzediğini de unutmayın. Destek aracı olarak öndeki bir veya iki araba daha var.

“Bana göre bu, operasyonel bir destek ekibi – harici ‘danışmanlar’ gibi görünüyor.”

Aynı tarihte Facebook grubunda 21SilkRd’de daha önce yayınlanan başka bir Facebook gönderisi burada İngilizce benzer bir başlıkla görülebilir. 150’den fazla kez paylaşıldı.

Fotoğraf ayrıca burada, burada ve burada Facebook’ta yayınlandı; burada ve burada Weibo’da; ve burada ve burada Twitter’da benzer bir iddiayla. Arabaların Hong Kong havayolu Cathay Pacific’e ait olabileceği iddiasıyla buradaki ve buradaki diğer Facebook gönderilerinde yayınlandı.

İddialar yanlış. Amerikan yayıncısı ABC News, 3 Ekim 2019’da bu haber makalesini yayınladı ve fotoğrafın aslında haber ekibinin Hong Kong’daki protestoda çalıştığını gösterdiğini açıkladı.

Raporun manşeti şöyle diyor: “ABC News Hong Kong ekibi viral sosyal medya fotoğrafında yanlış tanımlandı”.

Raporda kısmen şunlar belirtiliyor: “Sosyal medyada dolaşan bir fotoğraf, Kıdemli Yabancı Muhabiri yanlış tanımlıyor. Ian Pannell ve Hong Kong’daki protestocular için ‘dış danışman’ ve ‘operasyonel destek ekibi’ olarak bir ABC News ekibi.

“Fotoğraf, görünüşe göre Salı günü, Three Pacific Place ofis binasının yanında, Hong Kong’un Wan Chai bölgesindeki Star Street ve Monmouth Path’in kesiştiği noktada bir apartmandan çekildi. Fotoğraf ayrıca ABC Haber ekibi tarafından ‘protestocuları yöneten komuta arabası’ olarak kullanılan bir aracı da yanlış tanımlıyor.

“ABC Haber ekibi Salı günü Hong Kong’daydı ve Hong Kong Hükümet merkezinin dışındaki temizleme operasyonu da dahil olmak üzere Admiralty Bölgesi’ndeki yetkisiz protesto yürüyüşünü izliyordu. ABC News ekibi daha önce araçlarını Monmouth Yolu üzerinde konumlandırmıştı.”

Raporda ayrıca, yanıltıcı gönderideki fotoğrafın Pannell’in Hong Kong’daki fotoğrafları ile ekran görüntüsü karşılaştırması da yer aldı.

Fotoğrafın ekran görüntüsü aşağıdadır:

536915 1652327 pasted image 0 2 2 updates

Aşağıda, yanıltıcı görüntü (L) ile Pannell’in ABC News makalesindeki (R) fotoğrafının ekran görüntüsü karşılaştırması verilmiştir:

536915 7714426 befunky collage 0 updates

ABC News makalesinde yer alan bir video, Pannell’in Hong Kong’da bir dakika 56 saniyeden itibaren canlı yayın yaptığını gösteriyor. Video aşağıda gömülüdür:

Pannell ayrı tweet attı Bu video ve Bu 1 Ekim 2019’da resmi Twitter hesabından Hong Kong’daki olayların fotoğrafı.

Yanıltıcı gönderilerdeki fotoğraf, Wan Chai bölgesindeki Monmouth Yolu’ndan alınan Google Sokak Görünümü görüntülerine karşılık geliyor. Konum, aşağıdaki Google Sokak Görünümü’nde görülebilir:

Read Previous

Sara Ali Khan, ‘Raksha Bandhan’ı kutlamak için kardeşi İbrahim ile komik bir video paylaşıyor

Read Next

PSL Finali, Eliminators Biletleri Hızlı Tükeniyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir